Project Description

Nogle mennesker har en helt særlig evne til at lyse op foran kameraet, og Zerina er uden tvivl en af dem. Det var en fornøjelse endnu en gang at få lov til at fotografere hende – denne gang med en lille ny på vej.

Fotoserien blev skabt ved Koldinghus, hvor vi brugte de smukke områder omkring Koldinghus, der har de smukkeste grønne stier med fine hvide blomster. Vi brugte det til at understrege Zerinas feminine udtryk. Sammen skabte vi en serie billeder med et moderne, editorial look, hvor stemning, lys og komposition fik lov til at spille en lige så stor rolle som selve motivet. Vi lavede også de mere bløde gravidbilleder med lidt mere “klassisk” stemning, blandt andet nede ved slotssøen.

Med sit kobberrøde hår, sine karakteristiske fregner og sin naturlige udstråling bringer Zerina en helt særlig personlighed til billederne. Resultatet blev en billedserie, der balancerer det edgy og det elegante – med fokus på styrke, skønhed og forventningens glæde.

For mig handler gravidfotografering ikke kun om at dokumentere en graviditet. Det handler om at skabe portrætter, der føles ærlige, tidløse og personlige. Billeder, der fortæller historien om en helt særlig tid i livet, og som stadig vækker følelser mange år senere.

Denne fotografering ved Koldinghus er et godt eksempel på, hvordan klassiske omgivelser og en kreativ tilgang kan forenes i billeder med karakter, dybde og et eksklusivt udtryk.